Alışveriş Merkezi Kavramı Neleri Değiştirdi

Alışveriş Merkezi Kavramı Neleri Değiştirdi

ALIŞVERİŞ MERKEZİ KAVRAMI NELERİ DEĞİŞTİRDİ

Öncelikle alışveriş merkezlerinin hemen hemen her yaşam alanında karşımıza çıkması bu sektörün kısa sürede hızla geliştiğinin ispatıdır. Alışveriş merkezleri her yaşa ve kitleye hitap eder nitelikte hizmet alanları olduğu için her daim dolup taşan bir hal almış durumdadır. Bu koca alışveriş alanları şaşalı görüntüsü ile insanların gereğinden fazla harcama yaparak tüketimi arttırmaya yönelik tuzaklarla doludur. Ayrıca küçük esnafın üç kuruş kazancına da göz diken bu oluşum insanların soğuk bireyler haline gelmesinde de etkin rol oynar. Alışveriş merkezleri toplumun genel algısında ciddi değişimlere yol açmıştır. Faydası ve zararı elbette ki değerlendirilmeye alındığında farklı görüşler ortaya çıkacaktır. Âmâ bizim asıl merak ettiğimiz şey toplumdaki psikolojik ve davranışsal değişimler. Hadi bu iki etkiyi kısaca gözden geçirelim.

PİSİKOLOJİK ALGI DEĞİŞİKLİĞİ

Bu devasa ve binlerce metrekarelik yapıların ortaya çıkışından bu yana insanların iletişimi ve doğallığı tamamen Alışveriş Merkezi Kavramı Neleri Değiştirdiortadan kalkmamış olsa bile eskiye nazaran azalmıştır. Etiketi üzerinde ürünlerin bulunduğu ve barkot sistemi ile pazarlık olayının tamamen öldürüldüğü yepyeni bir yaşam tarzı. Peki, o eski sıcak küçük pazarlık yapılıp el sıkışılan, zaman zaman muhabbetin ‘ne olacak bu memleketin hali’ noktasına geldiği samimiyet? Eser kalmadı o günlerden.

DAVRANIŞSAL DEĞİŞİKLİK

İnsanlar kısa zamanda bu duruma alıştılar ve bu değişimi tamamen kabullenip bir yaşam biçimi haline getirdiler. İnsanoğlu çabuk kabullenir zor vazgeçer bunu yıllarca birçok durum desteklemiştir. İnsanlar hayatın ve yaşamın değerini bilmeden yalnızca programlanmışçasına aynı şeyleri yapıp rutin bir tarzı benimsiyorlar. Bu büyük değişimin temelinde teknolojinin bilinçsiz kullanılması da elbette ki etkili fakat insanlara dayatılan alışveriş ve tüketiciler tamamen alışveriş merkezlerinin hile dolu masum görüntüsündedir. Tüketimin artması siyasi anlamda iyi sonuçlar verirken bazen toplumsal olarak fakirleşmeyi sağlar ve sınıf ayrımlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Related posts