Barkod Etiketleri, Çeşitleri ve Kullanımları

Kağıt bazlı ve plastik bazlı olmak üzere 2 kategoriye ayrılan barkod etiketleri, dış etmenlerden kolay bir şekilde zarar görebilmektedir. Özellik ile kağıt bazlı etiketler, bahsedilen etkenler karşısında dayanıklılığını yitirmektedir. Isı, ışık ya da suya maruz kalan etiketlerin, deforme olmaları kaçınılmaz bir gerçektir.

Direkt termal baskı yöntemi ve termal baskı yöntemi barkod etiketlerin sınıflandırılmasında kullanılan diğer bir metottur. Ribonlu ve ribonsuz yazma olarak ayrılan bu yöntemler, etiket sınıflandırmalarında rol oynamaktadır.

En yaygın bilinen barkod etiketleri çeşitleri arasında, lamine termal etiket, eco termal etiket, kuşe etiket ve vellum etiket yer almaktadır.

Kuşe etiket, kağıt bazlı etiket sınıfının ekonomik bedele sahip olan cinsidir. Düşük baskı maliyetleri tercih edilmesindeki en büyük etkendir. Yüzeylerinin çukurluk içermemesi ve yarı parlak bir görünümde bulunması, kaliteli ribon baskısı alınmasına neden olmaktadır.

Vellum etiket, kağıt bazlı etiketlerin diğer bir temsilcisidir. Ekonomik bedeli kuşe etiketler ile aynı seviyede yer almaktadır. Kuşe etiketlerden tek farkı, yüzeylerinde çukurluklar içermesidir. Bu çukurluklar etiketin arka kısmında da pürüzler meydana getirmektedir. Bu pürüzlü yüzey, mat bir görünümde bulunmasını sağlamaktadır. Mat görünümünün avantajı ise, yoğun ışık altında bulunan barkod okuyucusunun daha net sonuçlar vermesidir.

Eco termal etiket, kağıt bazlı etiket sınıfının termal özelliği kazandırılmış cinsidir. Etiket yüzeyine, yani kağıt üzerine termal lamine edilmiştir. Çalışma sistemi, barkod yazıcısının baş kısmında oluşan ısının, uygulanan lamineyi sıvılaştırması ve sıvılaşan laminenin etiket üzerine baskı olarak geçmesi ilkesine dayanmaktadır.

Lamine termal etiket, yüzeyinde koruyucu bir tabaka içeren, kağıt bazlı etiket sınıfına girmektedir. Baskı esnasında ribon kullanımına ihtiyaç duyulmamak ile birlikte, barkod yazıcının direkt termal özelliğini desteklediği durumlarda kullanılmaktadır. Yapışkanlık ve kağıt gramajları incelendiğinde eco termal etiket ile arasında fark bulunmamaktadır.

Barkod etiketleri, tasarım ve üretim amaçları hızlı tüketim işlemlerinin gerçekleştiği iş alanlarına hizmet etmektir. Bu iş alanları arasında, lojistik sektörü, sağlık sektörü, gıda sektörü ve elektronik sektörü önde gelmektedir. Her bir sektörde hızlı tüketim ve yüklü sirkülasyon gerçekleşmektedir.

Related posts