Bitcoin Hakkında Merak Edilenler

Bitcoin herhangi bir resmi kuruluşa bağlı olmayan sanal bir para birimidir. Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmıştır. Ülkelerin para birimiyle alınıp satılabilen bir tür dijital paradır. Kısaltması BTC’dir.

 

Bitcoin Nasıl Üretilir Nasıl Kazanılır?

Madencilik yaparak Bitcoin yapılabilir. Eğer Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz yeterli bilgi birikimi ve iyi bir bilgisayar sistemine sahip olmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar güçlüyse Bitcoin madenciliğinde ki performansınız da o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca madencilik için özel tasarlanmış sistemleri de bu iş için satın alabilirsiniz. Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır bunun nedeni ise yeni katılan madencilerin her geçen gün daha iyi sistemlerle bu işe dahil olmasıdır.

 

Nasıl Bitcoin Alınır?

Direkt olarak Bitcoin satan birinden belirli bir kur ile para vererek Bitcoin alabilirsiniz. Ödemeyi nasıl yapacağınız size kalmış bir durumdur. Öncelikle kendinize Bitcoinlerinizi koyacağınız bir cüzdan almanız gerek bu cüzdana iki yolla sahip olabilirsiniz. Birinci yol hard diskinizde Bitcoin depolayacağınız bir software wallet (yazılımsal cüzdan), ikinci yolu ise çevrimiçi, web tabanlı bir wallet (cüzdan) servisidir.  Eğer hard diskinize depoluyorsanız çökme ihtimaline karşılık yedekleme yapmanızda yarar vardır. Çevrimiçi wallet cüzdana sahipseniz düşük veya yüksek korumayı kendiniz seçersiniz.

Seçim sizin hangisine daha çok güvendiğinize aittir. Hesabınızı bir kez oluşturduktan sonra banka hesabınızla cüzdanınız arasında bağlantı kurup hesabınızda ki parayı kullanmak için de cüzdanınıza para aktarabilirsiniz. Bu para transferi sırasında sizden düşük bir ücret alınır. Türkiye’de BTCTurk ve ya Koinim aracılığı ile Bitcoin alıp satabilirsiniz.

Bitcoin’lerinizi istediğiniz bir şeyi satın alırken kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz tek nokta ise o ticaretin o ülkede yasal olup olmadığıdır. Aynı zamanda isterseniz Bitcoin’lerinizi yatırım amacıyla da kullanabilirsiniz. Bunun için kurulmuş BIT  size bankalarında da kullandığı mevcut güvenlik protokolleriyle paranızı Bitcoine yatırma imkanı sunar. Bitcoin’nin kesin bir değeri olmamakla birlikte değerini arz ve talep koşulları belirliyor. Yani ne kadar talep görürse fiyatı o kadar artıyor ve değerleniyor.

Related posts