Devlet Tarafından Desteklenen Filmler Var Mıdır?

Devlet Tarafından Desteklenen Filmler Var Mıdır?

Devlet tarafından desteklenen filmler var mıdır?” sorusuna basitçe şu cevap verilebilir: Başlarken siyah bir fon üzerinde “T.C. Kültür Turizm Bakanlığı” yazan filmler görmüşsünüzdür. Bu filmler devlet tarafından belirli bir miktarda fon ayrılarak desteklenen filmlerdir. Devlet tarafından desteklenen filmler kategorisine sanat filmlerini ya da genç bir yönetmenin ilk filmini koyabiliriz. Devlet tarafından desteklenen filmlere son yıllardan Dağ 2, İftarlık Gazoz ve Somuncu Baba‘yı örnek verebiliriz. Devlet filmlere üç ayrı kategoride destek verir:

1. Yapım Desteği

Bu destekten uzun metrajlı kurgu filmler, ilk filmini çeken yönetmenler ve belgesel-animasyon kısa filmler Devlet Tarafından Desteklenen Filmler Var Mıdır?faydalanabilir.

2. Proje Yapım Öncesi Destekleri

Araştırma geliştirme ve senaryo diyalog destekleri olarak destek verilir.

3. Proje Yapım Sonrası Destekleri

Filmleri vizyona sokabilmek için dağıtımı sırasında verilen destektir.

Peki, bu destekten yararlanabilmek için ne yapmak gerekir?

http://www.sinema.gov.tr/ adresine girerek yapım desteği, proje yapım öncesi destekleri veya proje yapım sonrası destekleri için başvuruda bulunabilirsiniz.

2017 yılında yapılan açıklamaya göre sinema destekleme kurulunca; 12 adet “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen Devlet Tarafından Desteklenen Filmler Var Mıdır?Projesinin” 6.250.000 TL, 18 adet “Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım Projesinin 19.350.000 TL olmak üzere toplam 30 projenin 25.600.000 TL desteklenmesine karar verilmiştir. Bu projelerden en büyük destek alan yapım 2 milyon TL ile dünyada da geniş bir kitle tarafından tanınan yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi ” “ olmuştur.

Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan destek alarak vizyona giren filmler gişede de büyük başarılar elde etmiştir. Bu filmlerden özellikle milyonlarca kişi tarafından izlenen Dağ 2 çok büyük ilgi görmüştür. Yüksek Aksu’nun yönettiği, Cem Yılmaz’ın oynadığı İftarlık Gazoz da yine büyük ilgi gören yapımlar arasındadır. Devlet tarafından desteklenen filmlerin gişede de büyük başarılar elde etmesi sinema adına umut vaat edici bir olay olarak görülüyor.

Related posts