Filmleri Denetleyen Kurum Hangisidir

Filmleri Denetleyen Kurum Hangisidir

Türkiye de ve diğer ülkelerde bulunan kültür bakanlıkları üretilen sanat eserlerinin denetlenmesi, kayıt altına alınması ve eser sahiplerinin “telif hakkı” başlığı altında eserlerinin izinsiz çoğaltılması, alınması veya kopya edilmesinin önüne geçmek için pek çok yasa çıkarmıştır. Türkiye de ise var olan bu Filmleri Denetleyen Kurum Hangisidiryasalar iki tür başlık altında eser üreticilerine sunulmuştur. Bunlardan biri “isteğe bağlı kayıt tescil belgesi”, diğeri ise “zorunlu kayıt tescil belgesi.”

İsteğe bağlı kayıt tescil belgesi nedir?

İsteğe bağlı kayıt tescil belgesi adı üzerinde “isteğe bağlı” olarak yapılan bir belgedir. Bu belgeyi aldığınız takdirde kültür bakanlığına sadece o eserin üreticisi sizin olduğunuz konusunda bilgi vermiş olursunuz. Ayrıca her ne olursa olsun asla size hak veren bir belge değildir. Yani eserinizin kopyalandığını, çalındığını gördüğünüz vakit, size sadece elinizdeki belge ile “bu eser bana ait” deme hakkını veriyor. Telif hakkı gibi herhangi bir hak talebinde bulunamıyorsunuz. Başvurusu için kültür bakanlığının telif yasaları bölümünden yaralanabilirsiniz.

Asıl konumuz olan kısma gelirsek, zorunlu kayıt tescil belgesi

Zorunlu kayıt tescil belgesi üç sanat dalı için mecburi bırakılmıştır. Bunlar sinema, müzik ve oyundur. “Filmleri Filmleri Denetleyen Kurum Hangisidirdenetleyen kurum hangisidir?” dersek işte konumuz tamda bu kısım. Filmleri denetleyen kurum Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğüdür. Zorunlu olan kayıt tescil belgesini almamanız durumunda filminizin gösterimine izin verilmez. Sinema Genel Müdürlüğü filmleri denetleyebilmek adına böyle bir yasa çıkarmıştır. Filminiz önce kurulun onayına sunulur ardından belgeyi alabilirseniz şayet dağıtımına başlayabilirsiniz. Bu belge sayesinde size tüm telif haklarınız verilir ve eser üzerinde hak iddia etmeniz mümkün kılınır. 5846 sayılı kanunun 13. Maddesi, Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkında Yönetmelik yasal dayanak olarak size gösterilir.

Related posts