Neden Ülkemizde Daha Çok Elektronik Kullanılmaktadır ?

Neden Ülkemizde Daha Çok Elektronik Kullanılmaktadır ?

Türkiye insan kaynağı, iş gücü, tüketim, endüstri ve daha birçok alanda anlamda gelişmekte olan bir potansiyele sahiptir. Üretmeyi de tüketmeyi de, kazanmayı da kazandırmayı da seviyoruz ve tüm ülke olarak var gücümüzle çalışıyoruz.

Teknoloji sevgimiz daha çok 1980’ler sonrasında beyaz eşya sektörünün gelişmesiyle başladı. Elbette bununla sınırlı kalmadı. 1990’lar bilgisayar teknolojisinin tüm hızıyla Türkiye pazarına girdiği tarihi yıllar ve sonrasında da gelişen teknolojiyi hiç yadırgamadan hayatlarımıza dâhil etmekte hiç tereddüt etmedik.

Elektronik ve Teknoloji Üreticisi Olarak Ne Durumdayız ?

Genel olarak bakıldığında, tüm bu gelişme hızına yetişmekte becerimiz, isteğimiz ve azmimiz aslında Neden Neden Ülkemizde Daha Çok Elektronik Kullanılmaktadır ?ülkemizde daha çok elektronik kullanılmaktadır? sorusunun yanıtını vermekte. Ancak buraya kadar anlatılanlar daha çok teknolojinin ülkemizdeki tüketim serüveni ile ilgili. Diğer yandan, özellikle son dönemlerde Türkiye özellikle elektronik ve teknolojik ürün sektöründe üretici ve geliştirici olarak kendini ortaya koyabilen bir ülke olmaktadır.

Pek çok uluslararası elektronik ürü fabrikası Türkiye’ de üretim yapmayı tercih ettiği gibi, ülkemizin yerel beyaz eşya ve elektronik gibi markaları da hem Türkiye’de hem yurt dışında AR-GE çalışmalarını ve üretim ağını geliştirmekte. Bu gelişimi yerel elektronik ürün markalarının uluslararası reklamlarında da gözlemleyebiliyoruz.

 Teknolojiye Devlet Desteği

Ülkemizin elektroniğe ve teknolojiye bu denli düşkün olması devletimizin de gözünden kaçmıyor. Üstelik devlet isteği ile üretim potansiyelimizin artacağı da kestirilmiş durumda. Bu nedenle elektronik alanında yapılacak yatırımlara ciddi bir devlet desteği söz konusu. Bu teşviklerden yararlanmak için kalkınma ajanslarının ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın duyurularını takip etmekte fayda var.

Her yıl çok sayıda proje üretilmekte ve fon verilmekte. Elbette elektronikte gelişimin bir sonu yok. Bu açıdan yapılacak yatırımların karşılığı fazlasıyla alınacaktır. Nüfus ve pazar potansiyelimizden yararlanmayı bilen, elektronik sevgimizi doğru yönlendirebilen ve insan yararını gözeten firmaların ilerleyen süreçte daha çok kazanacağını düşünüyoruz.

Related posts